Jak dbać o laptopa?

Czy dbanie o laptopa wymaga jakiś nadludzkich wysiłków? Wydaje się, że wcale nie. Z pewnością jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka takich zasadniczych parametrów. Po pierwsze bardzo ważne jest to, jak użytkujemy naszego notebooka. Bez względu na to, czy kupujesz laptop na raty, czy za gotówkę, musisz o niego dbać, by mieć pewność, że będzie dobrze wyglądał.

  1. Bezpieczne korzystanie z laptopa

Ogromnie ważne jest to, w jakich warunkach korzystasz ze swojego laptopa. Jeśli jest to czyste i suche biuro, gdzie sprzęt nie ulegnie zakurzeniu ani zawilgoceniu, to sprawa jest prosta. Gorzej sprawa ma się wtedy, kiedy używasz laptopa na dworze, w trudnych warunkach albo w miejscach takich jak hale produkcyjne, warsztaty czy tereny budowy. Wtedy istnieje obawa, że sprzęt będzie się szybciej niszczył. W warunkach zwiększonego zagrożenia będzie Ci potrzebny wytrzymały laptop. Najlepiej taki, który przechodzi wojskowe testy mające na celu sprawdzenie, czy urządzenie jest w stanie wiele wytrzymać.

Ważna jest też woda i wilgotność, a tak naprawdę to ich brak. W wilgotnych pomieszczaniach żadne urządzenie elektroniczne nie czuje się dobrze. Najlepiej byłoby, gdyby laptop był wykorzystywany w miejscu suchym, bez światła słonecznego i nadmiaru pary wodnej.

Nigdy nie wolno zakrywać wlotów powietrza. Urządzenie musi mieć możliwość swobodnej wymiany powietrza. Nie ważne czy chodzi o mini laptopy, czy o duże konstrukcje. Oczywiście ważna jest też temperatura. Jeżeli laptop będzie używany w bardzo dużej temperaturze, to może się po prostu „zagotować”, a tego z pewnością nie chcesz.

  1. Konserwacja laptopa

Co jakiś czas nawet laptop do pracy biurowej wymaga nakładania nowej pasty termoprzewodzącej i czyszczenia wentylatora. Na wentylatorze w czasie użytkowania osiada wiele kurzu i brudu, gdyby może powodować „grzanie się” urządzenia. Dlatego tak ważne jest, by przynajmniej raz do roku przedmuchać wnętrze sprzężonym powietrzem. Minimum co rok należy też wymieniać pastę termoprzewodzącą, by umożliwić dobre odprowadzanie ciepła z wnętrza urządzenia.

Nie bez znaczenia jest też taka codzienna konserwacja. Laptop powinien być wycierany z kurzu specjalnymi chusteczkami, które zapobiegną elektryzowaniu się powierzchni. Powinno się też dbać o baterię. Ładować ją w taki sposób, jak zaleca to producent, a w czasie dłuższego nieużywania wyjmować z laptopa. Laptop biały należy czyścić szczególnie często, gdyż każde zabrudzenie będzie na nim bardzo widoczne. Te w ciemniejszych kolorach wymagają nieco mniej uwagi, jeżeli chodzi o aspekt zewnętrzny.

Dodaj komentarz