Rozwój technologii komputerów przenośnych

Dzisiaj laptop to standard. Małe dzieci często nawet nie mają pojęcia o tym, że jego poprzednikiem był komputer stacjonarny, który w pierwotnej wersji był urządzeniem wielkości szafy. Już wtedy jednak pojawiały się pomysły na pierwszy laptop. W 1968 r. opublikowano dokument, którym pojawił się zaledwie opis pierwszego laptopa. Była to idea, koncepcja, którą stworzył Alan Kaya z Xerox PARC. Kilka lat później pomysł ten zaczęto wdrażać w życie.

Historia laptopa

Cena urządzenia, jakie zaprojektował Alan Kay, miała wynieść 500 dolarów. W tamtych czasach był to pomysł utopijny, bo wtedy funkcjonowały komputery wielkości szafy i kosztowały kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Pięć lat po publikacji pomysłu wspomnianego autora, pojawiły się pierwsze pomysły na laptop i od tamtej pory prace w tym zakresie podejmowano stale. Etapy prac na solidnym laptopem przedstawiają się następująco:

  • W roku 1973 IBM stworzył urządzenie o nazwie IBM SCAMP. Ten nie trafił do produkcji, ale był wzorem dla pierwszego przenośnego komputera, jakim był IBM 5100. Poza tym, że był on przenośny, nie oferował zbyt wiele. Ważył 25 kg, a jego ekran mieścił zaledwie 634 znaki. Ten komputer nie działał nawet sekundy po odłączeniu od kontaktu.

  • Zdecydowanie lepszym urządzeniem okazał się laptop z 1981 roku. Osdborna, bo tak się nazywał, ważył już 12 kg i miał 5-calowy ekran, na którym mieściły się 24 wiersze, każdy na 53 znaki. Dołączano do niego pakiet oprogramowania wart 200 dolarów. Ten laptop w tamtych czasach to był prawdziwy hit.

  • W 1981 roku pojawił się też Epson – HX 10, który charakteryzował się wagą podobną do współczesnych laptopów. Wyposażony był on w procesor Hitachi o częstotliwości taktowania równej 614 Hz. RAM w tym urządzeniu miał od 16 KB do 32 KB pamięci. W jego skład wchodziła też mikrokaseta, która była swego rodzaju dyskiem twardym. Model ten posiadał klawiaturę qwerty i mógł pracować bez źródła zasilania.

  • Powstały w 1982 Grid Compass posiadał ekran, który można było zamknąć. Mimo tego, że posiadał on procesor Intel 8086, który współpracował aż z 340 KB pamięci i posiadał ekran o rozdzielczości 320 x 240 pikseli, nie cieszył się zainteresowaniem, bo był zbyt drogi.

  • Prace nad udoskonaleniem laptopów prowadzono stale. Pod koniec lat 80. wprowadzono do budowy laptopów tak zwany gładzik. Kolejnym krokiem było opracowanie baterii litowo-jonowych zamiast niklowo-kadmowych. W roku 1999 opracowano AirPort, który umożliwił korzystanie z zasobów sieci, bez konieczności podpinania specjalnego kabla.

Dodaj komentarz